Masum içeriklerin yarattığı algıları inceleyin, gerçeği keşfedin...

Sosyal medya

Twitter, asılsız iddiaların önüne geçebilmek için Bird Watch isimli programını duyurdu

2 Dakikalık okuma

Twitter, asılsız iddialar, komplo teorileri ve yanıltıcı ifadelere karşı geliştirdiği Bird Watch isimli programını yayına aldığını duyurdu

Sabah saatlerinde Twitter’ın resmi hesabından yapılan bilgilendirmeye göre, Bird Watch isimli program dahilinde asılsız iddialar ve komplo teorileri gibi yanıltıcı içerikler, bir dizi filtrelemeden geçecek.

Yanıltıcı Bilgiler İçeren Tweet'ler Nasıl Filtrelenecek?

Twitter, şu an için bu programın geliştirilmeye devam ettiğini ifade etse de sadece ABD sınırları içerisinde başlatılacak uygulama, kullanıcıların sahte tweetler ile ilgili işaretlemelerini baz alacak. 

Sosyal medya algoritmalarının doğası gereği yankı fanuslarını körüklediğini, araştırma dosyası olarak ele aldığımız Trump’ın miting konuşması ve ardından yaşananlar isimli yazımızda dile getirmiştik. Özellikle ABD eski  başkanı Donald Trump’ın kutuplaşmayı tetikleyen ve asılsız iddialara dayanan tweetler paylaşması, Twitter’ı bu yönde bir programı yayına almayı teşvik etmiş olabilir. Bu makalede ise Twitter yöneticileri atılan tweetleri, Bird Watch isimli doğrulama programına kayıt olan kullanıcıların işaretleyeceğini belirtiyor. Şu an için ABD dışındaki hesap sahiplerinin işaretleme yapamadığını da belirtmemiz gerek.

Twitter, kullanıcılarına etik kurallar çerçevesinde eşit ve adil söz hakkı tanıyan bir portal olduğunu göstermek adına Bird Watch'ı başlattığını düşündürdü.

Zira son günlerde ABD ve Türkiye dahil pek çok ülkede Twitter’ın, özellikle toplumun siyasi algısını oluşturan hesapları hangi kurallara dayandırarak kısıtladığı tartışma konusu olmuştu. Facebook ise bu konuyu, uluslararası doğrulama organizasyonu Poynter‘e üye olan yerel doğrulama platformları üzerinden çözüme kavuşturmuş ancak sadece işaretlemek ile yetinmişti. Türkiye’de ise Facebook doğrulama kanalını, partneri olan Teyit.org üstlenmekte.

Metrikia, iyi ve doğru iletişimin peşinde çeşitli analizlerle karşınıza çıkmaya devam edecek. Bu yazıyı beğendiyseniz ilgi duyabilecek arkadaşlarınızla paylaşmayı ve fikirlerini almayı unutmayın. Tartışmak tek yönlü fikirden iyidir.

metrikia-logo-bilişsel-temelli-içerikler-banner

11 posts

Yazar Hakkında
Uzun yıllar reklam ajanslarında görev aldıktan sonra bir süre freelance olarak marka danışmanlığı yaptı. Bunun yanı sıra Branding Türkiye’de köşe yazarı ve konuşmacı olarak yer aldı. 2020’de, Metrikia İçerik ve İletişim’in kurucuları arasında yer aldı. 2021’de İçerik Algısı’nı kurdu ve halen Genel Yayın Yönetmeni olarak görev alıyor ve analizlerini paylaşıyor.
Yazıları
İlgili İçerikler
Sosyal medya

Kadın Pedi, Utanılacak Bir Şey mi?

2 Dakikalık okuma
Sıradan bir vatandaş da, bir internet ünlüsü de, siyasi bir isim de paylaştığı içeriklerde kullandığı dilden sorumludur. Yıllar içerisinde sosyal medya mecraları, herkesin kullanabildiği ancak azınlıkta bir kesimin dilini ve söylemini özenle seçtiği bir alan haline geldi.
Basından içeriklerSosyal medya

"İzmir Depremi" Kim Ne Dedi?

4 Dakikalık okuma
Yurt geneli olarak, 30 Ekim 2020 günü 6.9 şiddetinde meydana gelen İzmir depremi ile irkildik. Deprem kavramı, özellikle 99 depreminden sonra hayatımızın köşe taşlarından biri olan bir kavram olsa da, son yıllarda beklenen olası İstanbul Depremi tartışmalarıyla da gündemden hiç düşmedi.
Sosyal medya

Deprem Etkisi ve Eleştiri Ölçeği

2 Dakikalık okuma
Bu içerikte de Gürgen Öz, deprem olmasının ve acı kayıplar yaşanmasının farklı kültürlere sahip insanların eğlence ve adetleri ile karşılaştırıyor.
İçerik Algısına Abone Ol !

Sadece haftalık olarak, en önemli içeriklerden bir özet maili alacaksın. Ve seni asla rahatsız etmeyeceğiz...