Masum içeriklerin yarattığı algıları inceleyin, gerçeği keşfedin...

Özel Dosya

Türkiye Eğilimleri 2020 Araştırması Yayınlandı: Kutuplaşma

2 Dakikalık okuma

Türkiye Eğilimleri 2020 Araştırması Yayınlandı: Kutuplaşma

Kadir Has Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Aydın koordinatörlüğünde ve 20’den fazla akademisyenin katılımıyla gerçekleştirilen “Türkiye’nin Eğilimleri 2020” araştırmasının sonuçları, geçtiğimiz gün üniversitenin web sitesi üzerinden kamuoyuna sunuldu.

Akademetre araştırma şirketinin de katkıda bulunduğu araştırmanın, etik kurallar ve uluslararası standartlar çerçevesine bağlı kalındığı görülüyor. “Türkiye’de mevcut /olası sorun ve gündeme ilişkin toplumun bakışını tespit etmek.” amacı ile hazırlanan çalışma, Kantiatif araştırma yöntemi ve önceden hazırlanmış soru formuna bağlı yüz yüze görüşmeler tekniği ile yapılıyor.

26 ilin kent merkezinde ikamet eden 18 yaş üzeri 1000 kişi ile yapılan araştırmada örneklem, %95 güven düzeyinde ±3,0 hata payı çerçevesinde sunuluyor. Çalışmanın saha aşaması ise, 11 Kasım – 4 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilmiş.

10 yıldır kamuoyuna sunulan araştırmada bu yıl, siyasi yapıya güven, cumhurbaşkanına güven, ekonomik kriz, hayat pahalılığı ve kutuplaşma eksenleri öne çıkıyor.

Türkiye’nin Eğilimleri: Gündemdeki En Önemli Sorun

Yapılan araştırmada, “Türkiye’nin gündemdeki en önemli sorunu nedir?” Sorusuna cevap olarak Coronavirus salgını ve Hayat pahalılığı / İşsizlik ile öne çıkıyor. Ayrıca Hayat pahalılığı ve işsizlik yanıtı, 2018 yılında %90 oranında daha yüksek olduğu görülebiliyor.

Türkiyenin eğilimleri-araştırma-türkiye gündemindeki en önemli sorun-grafik

Türkiye'nin Eğilimleri: Yönetimsel İfadelerin Değerlendirilmesi

Bu başlık altında sorulan soruya cevap olarak verilen Parlamentoyla ve seçimlerle uğraşmak zorunda kalmayan güçlü bir lidere sahip olmak sorusuna verilen “İyi” ve “Çok iyi” yanıtının, Demokratik bir siyasal sistemle yönetim cevap oranına yakınlığı çok da uzak olmamasına karşın, “Ne iyi ne kötü” yanıtını kararsız olarak ele alırsak, ülkeyi ordunun yönetmesi cevabı da yadsınamayacak boyutta şaşırtıcı hale geliyor.

Türkiyenin-eğilimleri-araştırması-grafik-yönetimsel-ifadelerin-değerlendirilmesi

Türkiye'nin Eğilimleri: Toplumsal Unsurlara Yönelik Değerlendirmeler

“Kızlarla erkekler arasında aşırı samimiyet toplumun ahlakını bozar” sorusuna verilen cevap oranları yine şaşırtıcı boyutlarda. “Ne katılıyorum ne katılmıyorum” şıkkını kararsız olarak ele alırsak, çıkan oranlar cinsiyet ayrımcılığı, ahlak savunuculuğu, gibi kavramların da artışta olduğu tüyosunu verebilir.

Türkiyenin eğilimleri araştırması-grafik-Toplumsal-unsurlara-verilen-ifadeler

Türkiye’nin En Önemli Sorunu

Türkiye’nin En Önemli Sorunu sorusuna verilen yanıtlar da etnik kökene göre değişiklikler göstermekte.

türkiyenin eğilimleri araştırması-türkiyenin en önemli sorunu

Türkiye’de Siyasal Kutuplaşma

Türkiye’de Bir Siyasal Kutuplaşma Görüyor musunuz? Sorusuna verilen yanıtlar, kutuplaşmanın boyutunu ortaya koyar nitelikte.

türkiyenin eğilimleri araştırması-türkiyede siyasi kutuplaşma

Kutuplaşmanın Ekseni

Türkiye’de kutuplaşmanın eksenine bakacak olursak, yüksek oranda Laik/Dindar kutuplaşması olduğunu görebiliyoruz. İkinci oranda yüksek ekseni ise, Sağ/Sol ekseni.

 

Türkiyenin eğilimleri araştırması-Türkiyede kutuplaşmanın ekseni-grafik

"Sosyal medya içeriklerinde olduğu kadar hayatı etkileyen karakterlerin de toplum önünde kullandığı üslup, seslendikleri fanus çerçevesinde günlük siyasete katılımın fazla olduğu ülkelerde kutuplaşmayı doğurabilir."

İçeriklerimizi ne sıklıkla ve hangi sorularla değerlendiriyoruz?
Yazımda veya prodüksiyonda hangi etik çerçevede rota çiziyoruz?
Etki ettiğimiz kitlede nasıl bir yankı uyandırıyoruz?

Karşı tarafa bir mesaj olan söylemler ve içeriklerin, bizi anlaşılır kıldığını unutmamak gerek. Toplumlarda Kutuplaşma sorunu ilgini çekiyorsa, Trump miting konuşması ve ardından yaşananlar başlıklı bir önceki yazımızı okuyabilirsin. 

Kaynaklar:
Kaynak: Kadir Has Üniversitesi
Kaynak: Diken

metrikia-logo-bilişsel-temelli-içerikler-banner

11 posts

Yazar Hakkında
Uzun yıllar reklam ajanslarında görev aldıktan sonra bir süre freelance olarak marka danışmanlığı yaptı. Bunun yanı sıra Branding Türkiye’de köşe yazarı ve konuşmacı olarak yer aldı. 2020’de, Metrikia İçerik ve İletişim’in kurucuları arasında yer aldı. 2021’de İçerik Algısı’nı kurdu ve halen Genel Yayın Yönetmeni olarak görev alıyor ve analizlerini paylaşıyor.
Yazıları
İlgili İçerikler
Basından içeriklerÖzel Dosya

Türkiye'de İktidarın Siyasal İletişim Hataları

8 Dakikalık okuma
Bir güç göstergesi olarak “İnatlaşma Stratejisi” kısa yoldan siyasi kazanç sağlayabiliyor ancak, tarihte de görüldüğü gibi güç, ona sahip olanı yok ediyor.
İç GörülerÖzel Dosya

Persona Nedir? Neden Kullanılır?

4 Dakikalık okuma
Hizmetinizi, ürününüzü, markanızı veya kişisel algınızı, farklı kitlelerde en etkili şekilde temsil etmek için araştırmanıza dayanarak oluşturduğunuz kurgusal karakterlere Persona denir. Mesaj verdiğiniz kitlenin kurgusal profilini yaratmak, onların ihtiyaçlarını, deneyimlerini, davranışlarını ve hedeflerini anlamanıza yardımcı olur.
Basından içeriklerÖzel Dosya

İstanbul Sözleşmesi Yürürlükten Kaldırıldı

3 Dakikalık okuma
İstanbul Sözleşmesi neden yürürlükten kaldırıldı sorusu şüphesiz dün gece yarısı aniden çıkarılan bir kararname ile gündemde yer buldu.
İçerik Algısına Abone Ol !

Sadece haftalık olarak, en önemli içeriklerden bir özet maili alacaksın. Ve seni asla rahatsız etmeyeceğiz...