Masum içeriklerin yarattığı algıları inceleyin, gerçeği keşfedin...

İç GörülerÖzel Dosya

Persona Nedir? Neden Kullanılır?

4 Dakikalık okuma

Persona Nedir?

Hizmetinizi, ürününüzü, markanızı veya kişisel algınızı, farklı kitlelerde en etkili şekilde temsil etmek için araştırmanıza dayanarak oluşturduğunuz kurgusal karakterlere Persona denir. Mesaj verdiğiniz kitlenin kurgusal profilini yaratmak, onların ihtiyaçlarını, deneyimlerini, davranışlarını ve hedeflerini anlamanıza yardımcı olur.

Neden Persona kullanıyoruz?

Persona, mesaj vereceğimiz kitle ile empati yapmamızı sağlar ve empati, iletişimin DNA’sıdır.

Özellikle iletişim stratejisi boyunca verilere dikkat etmemiz gerektiğinde, bu verilerin işlenmesi oldukça zorlayıcı olacaktır. Bu nedenle Persona, bizim için görece daha gerçekçi ve somut bir özne verir. İletişim, tasarım, pazarlama ve çeşitli stratejik alanların araştırma süreçlerinde sıkça kullanılır. İnternet kullanıcılarını, müşterileri, hedeflenen pazarı ve bu kitle içindeki bireylere hizmet etmek, ulaşmak ve doğru iletişim stratejisi ile yönelmek için yardımcı olur. Persona ile kitleniz hakkında veri toplayarak ve bunları yorumlayarak gerçeğe yakın bir profile dönüştürür, onların gerçek ihtiyaçlarını, hedeflerini ve arzularını anlayabilirsiniz. Böylelikle onlara duymak isteyecekleri mesajlar ile seslenir, görmek istedikleri portreyi sunarsınız.

içerik algısı-iletişim-persona-nedir

Kaç Çeşit Persona Kullanılır?

Personalar genel olarak 2 tipte sınıflandırılabilir: İletişim (Pazarlama/Seslenme) Personası ve Tasarım Personası.

İletişim Personası; Bir ürünün, hizmetin veya marka/kurumun kitlesinin karakter tipidir. Satın alma tercihleri, sosyal ilişkileri, iletişim tercihleri, tüketim biçimleri ve yaşları bakımından özellikleri gösterir. Mesaj veren tarafın kitlesini tanımaya yardımcı olur.

Tasarım Personası (UX araştırmalarında kullanılan Kullanıcı Personaları); Kullanım gelenekleri, ürün gereksinimleri, tercihler ve hedeflerde benzer noktaları olan bir kullanıcı tipini hedef alır. Potansiyel kullanıcıların ihtiyaçlarını tanımlayabilir ve geliştiricilerin kullanıcılara odaklanmalarına yardımcı olur.

Topluluk İletişiminde Persona Nasıl Kullanılır?

Pazarlama Personaları’na benzer motivasyonla beslenen iletişim personaları, bir topluluğa hitabet ya da mesajın doğru ve onların dilinden anlaşılabilir perspektifte kurgulanması için çalışır. Sesleneceğimiz gruba dair yaratacağımız persona, mesajımızda nasıl bir dil, üslup kullanacağımızdan kitlenin duydularına nasıl dokunacağımıza kadar ip uçları verir.

Özellikle hedef kitle iletişiminde, topluluklara açık içerik üretiminde veya siyasi söylemlerde kitlelerin araştırılarak bir persona çıkarılması iletişimin seyrini elinizde tutmanızı sağlar.

içerik algısı-persona-araştırma-yöntemi-persona nasıl yapılır

Persona Nasıl Oluşturulur?

Araştırma yöntemini belirleyin

İlk adım, kimlerin potansiyel dinleyici, müşteri veya kullanıcı olduğunu bulmaktır. Yapacağımız şey farklı alanlardan, yaşlardan, eğitim düzeylerinden, sosyoekonomik sınıflardan insanlar üzerinde araştırma yapmak. Anket gibi çevrimiçi yöntemler daha hızlı veri elde etmemizi sağlasa da sadece soyut bir veri olarak öne çıkar. Görüşmelerde mimiklerden duygulara kadar tüm veriye ihtiyacımız olduğunu unutmamalıyız. Bu anlamda tavsiye edebileceğimiz en iyi araştırma yöntemi Tartışma Grupları adı verilen teknik olabilir. (Grupo de Discusión) Sosyal Bilimler araştırmalarında sıkça kullanılan, tüm görüşmecileri 6 ila 12 kişilik küçük gruplara ayıran ve moderatörler tarafından sunulan araştırmada katılımcıların, konular hakkında özgürce tartışmasına izin verilir. Moderatör ise görüşme yapanların sözlerini, somut fikirlerini ve hatta mimiklerini dahi kişisel notlarla kayıt altına alır. Elde edilen veriler daha sonra segmentlenir.

Doğru sorular sorun

Persona inşasında kendimize soracağımız ve tartışma grubunda arayacağımız cevaplar şöyle olabilir; Kime hitap ediyoruz, beklentileri ne olabilir, nasıl bir tip, hangi sosyoekonomik sınıftan geliyor, alışveriş alışkanlıkları neler, korkuları neler, hayalleri neler, can sıkıcı bulduğu unsurlar neler?

İçgörülere önem verin

İyi sonuç verecek bir persona için öncelikle biyografi oluşturmak gerek. Biyografi oluşturmak, kitle hakkındaki özelliklere odaklanmak ve bazı bilgileri doğru öngörmek anlamına da gelir. Örnek vermek gerekirse; Feminist hak savunucu bir kitleye odaklanıyorsak bu kitlenin, eril, erkek egemen dilden hoşlanmayacağını öngörmek, cinsiyetçi yaklaşımdan kaçınmak gerektiğini söylemek doğru bir öngörü olacaktır. Bunun yanında Persona’ya demografik veriler ekleyerek zenginleştirmek yine doğru bir kullanıcı/müşteri içgörüsü elde etmemizi sağlayacaktır.

Böylece süreç sonunda Persona, iletişim sürecine katılabilir ve iletişim dilini tasarlayanlar; “Persona ne düşünürdü…” ve “Persona olsa ne yapardı?” gibi kitlenin fikirlerine daha yakın mesajlar verebilir.

içerik algısı-iletişim-persona-hedef kitle

Kitle Yaklaşımlarında Bilinmesi Gereken Yöntemler Nelerdir?

Tabii ki kitle araştırmaları için tek bir yol yok. Persona sadece bunlardan biri ve en etkili olanı. Kitle psikolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmek de iletişimcinin görevlerinden biri. Bu anlamda daha fazla kaynaktan akademik makale takip etmenin yarar sağlayacağı gibi Gestalt Psikoloji alanında eğitim almak da iletişimci açısından büyük fayda sağlayacaktır.

İçerik Algısı ekibi olarak, Metrikia çatısı altında verdiğimiz eğitimler ve danışmanlıkları Bilişsel Psikoloji Araştırmaları’na dayandırıyoruz. Araştırma sonuçlarını sizle paylaşıyor ve buna göre bir içerik dili oluşturarak içeriğin üretilmesinde rol oynuyoruz. İletişim stratejisi ve Persona oluşturma konusunda daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıdaki iletişim formundan bize ulaşabilirsiniz.

metrikia-logo-bilişsel-temelli-içerikler-banner

11 posts

Yazar Hakkında
Uzun yıllar reklam ajanslarında görev aldıktan sonra bir süre freelance olarak marka danışmanlığı yaptı. Bunun yanı sıra Branding Türkiye’de köşe yazarı ve konuşmacı olarak yer aldı. 2020’de, Metrikia İçerik ve İletişim’in kurucuları arasında yer aldı. 2021’de İçerik Algısı’nı kurdu ve halen Genel Yayın Yönetmeni olarak görev alıyor ve analizlerini paylaşıyor.
Yazıları
İlgili İçerikler
Basından içeriklerÖzel Dosya

Türkiye'de İktidarın Siyasal İletişim Hataları

8 Dakikalık okuma
Bir güç göstergesi olarak “İnatlaşma Stratejisi” kısa yoldan siyasi kazanç sağlayabiliyor ancak, tarihte de görüldüğü gibi güç, ona sahip olanı yok ediyor.
Basından içeriklerÖzel Dosya

İstanbul Sözleşmesi Yürürlükten Kaldırıldı

3 Dakikalık okuma
İstanbul Sözleşmesi neden yürürlükten kaldırıldı sorusu şüphesiz dün gece yarısı aniden çıkarılan bir kararname ile gündemde yer buldu.
İç GörülerÖzel Dosya

Daha İyi Bir İletişim Stratejisi Nasıl Olmalı?

5 Dakikalık okuma
İçerik Algısı’nın kuruluş odağında etkili ve iyi iletişim nedir, nasıl olmalıdır sorularına cevap aramak ve içerik tüketen herkese bunun cevaplarını aşılamak yatıyor…
İçerik Algısına Abone Ol !

Sadece haftalık olarak, en önemli içeriklerden bir özet maili alacaksın. Ve seni asla rahatsız etmeyeceğiz...