İçerik Algısı’nı ziyaret eden herkesin ne yaptığımızı ve nasıl yaptığımızı anlaması açısından Metodoloji protokolümüzü görmesini çok isteriz. İçeriklerimizde nasıl bir anlayışla hareket ettiğimizi, “bizce, bize göre, bence” değil, aşağıda belirtilen yayın protokolüne bağlı kalınan içeriklerle karşılaşacaklarını bilmesini isteriz. Bu nedenden dolayıdır ki, İçerik Algısı’nda daha geç tüketilen içerikler ile karşı karşıya kalırsınız. İnce eler sık dokuruz, tüm refleksleri görmek isteriz. Bu da takdir edersiniz ki, biraz zaman alır. Çünkü, bizi birbirimize bağlayacak zincir, iyi iletişimden geçer.

İçerik algısı-metodoloji-sosyal mecralar-içerikler-nasıl seçiliyor

İçerikler Nasıl Seçiliyor?

Sosyal mecralarda dikkat çeken ve tartışma yaratan içerikler, editörlerimiz tarafından havuza ayrılır. Ayrıca iletişim formu ve mail adresimiz aracılığı ile analiz edilmesi istenen içerikler, yine Editör ekibimiz tarafından elenir.

İçerik algısı-metodoloji-içerik-nasıl karar verilir

Analiz Edilecek İçeriğe Nasıl Karar Veriliyor?

Amacımız içerik üretenler ve mesaj verenlere, topluma zarar vermeyecek, insani ve doğru üslupta iletişim dilini işaret etmek ve topluma, sorgulama, araştırma yetisi aşılamak ve medya okur yazarlığı kazandırmak. Buna göre; Kişi hak ve hürriyetlerini kısıtlayarak veya kısıtlanmasını isteyerek başka bir gruba saldıran, suçlayan, düşmanca tavır takınan, zorbalık yapan, ırkçı ve nefret söylemlerinde bulunan, cinsiyetçi söylemlerde bulunan, kimliksizleştiren, toplumu kutuplaştıran ve bu iddia/savlarını safsatalarla destekleyen her türden içeriği veri havuzumuzdan ekip olarak seçer ve yine ekip olarak tartışmaya açarız. Ayrıca, bu tartışmaların içinde, toplumun belirli bir kesiminde ses getirmiş viraller ve reklam içeriklerini, topluma mal olmuş ve topluma mesaj veren kişilerin yarattığı algıları ve siyasi propagandalarını, “Daha iyi bir iletişim stratejisi nasıl olmalı?” sorusu altında değerlendiririz.

içerik algısı-metodoloji-analizler-içgörüler-bilimsel yöntemler

Analizlerde Hangi Bilimsel Yöntemler Kullanılıyor? İçgörüler Nasıl Elde Ediliyor?

İçerik Algısı, analizlerinde ve içgörülerinde davranışsal ve bilişsel yöntemler ile etnografi temelli araştırmalardan yardım alır. Bunları, yapılan akademik araştırmalar ya da kendi yapacağı araştırma sonuçlarına dayandırabileceği gibi (Bu araştırmaların nasıl yapılacağı Manifesto kısmında açıklanmıştır.) yardımı olabilecek bazı 3.parti tool’lardan da destek alır. En keyifli kısım ise, araştırmalarımızda sıklıkla  kullandığımız Persona.

içerik algısı-metodoloji-araştırma-etnografik araştırma-bilişsel araştırma-görevler

Bilişsel ve Etnografik Araştırmalarda Kimler Görev Alıyor?

İçerik Algısı ekibi, İletişim uzmanları, Nöropazarlama uzmanları, Psikologlar ve Sosyologlardan oluşan bir ekip ile analizlerini yürütür. Araştırma boyutu ekibin yetkinliklerini aşıyorsa, ekip dışı uzmanlardan destek alarak araştırmasını tamamlar.