Masum içeriklerin yarattığı algıları inceleyin, gerçeği keşfedin...

Sosyal medya

Kadın Pedi, Utanılacak Bir Şey mi?

2 Dakikalık okuma

Kadın Pedi Utanılacak Bir Şey mi?

Dün gece, bir Twitter kullanıcısı tarafından yazılan Kadın pedi ile ilgili bir tweet, Twitter gündemine bomba gibi düştü. Tweet içeriğini aşağıda paylaşıyoruz;

Kadın pedi-neden utanılır-Kadına-karşı-nefret-söylemi-kadına şiddet
Kadın pedi-utanılacak bir şey mi-Kadına-karşı-nefret-söylemi

Kadın pedi neden utandırır? “Sıradan bir vatandaş da, bir internet ünlüsü de, siyasi bir isim de paylaştığı içeriklerde kullandığı dilden sorumludur.”

Yıllar içerisinde sosyal medya mecraları, herkesin kullanabildiği ancak azınlıkta bir kesimin dilini ve söylemini özenle seçtiği bir alan haline geldi. Oysaki, bunu bir “Sosyal Medya Kültürü” veya “Yeni Medya Kültürü” olarak görmek ve fikirlerimizi bu minvalde yayınlamak, gerek kutuplaşma örtüsünün katlarına, gerekse yankı fanuslarının kalınlığına (ortadan kaldırmasa da) etki edecektir.

Ayrıca Kadın pedi ile ilgili söz konusu tweet’e yapılan yorumlar incelendiğinde, bir takım sosyal medya içerik üreticileri tarafından “Onur kırmak” ya da “Küçük düşürmek” gibi kavramların öne çıktığını görmekteyiz. Erkeklerden fizyolojik açıdan bir farklılık olan Regl olmanın ya da Regl olunduğunun öğrenilmesinin onur kırıcı ya da küçük düşürücü bir yanı olmadığından İnsan Hakları Evrensel bildirgenin; “Hiç kimseye işkenceye yapılamaz, acımasız, insanlık dışı ya da onur kırıcı ceza veya davranışta bulunulamaz” maddesine, Kadın Hakları Evrensel Bildirgesi’ne ya da herhangi bir TCK maddesine de atıfta bulunulamıyor. Ancak, Kadın pedi ile ilgili söz konusu tweet’in ayrıştırıcı bir dilde “Kadına karşı nefret söylemi” bulundurduğu söylenilebilir.

Tweet sahibi, saatler içerisinde hesabını sildiyse de, ileride başka kanal ve hesaplardan ya da ana akım medyadan bu tür dil ve söylemdeki içeriklerin yayınlanmaya devam etmeyeceğini söylemek zor. Belirli bir düzeyde medya okur yazarı olmak şart. 

Kullandığımız içerik dilinin ayrıştırıcı, ırkçı, cinsiyetçi, nefretçi zeminden uzak olması, kişisel ve kurumsal itibar yönetiminin bir parçası.

Konu, bir kadın pedi markası olan Orkid’in geçtiğimiz yıl tüm dünyada yayınladığı reklam içeriğini akla getirdi…

Metrikia, düzgün ve etkili iletişimin peşinde çeşitli analizlerle karşınıza çıkmaya devam edecek. Bu analizi beğendiysen ilgi duyabilecek arkadaşlarınla paylaşarak fikir alışverişinde bulunmayı unutma. İletişim ilgili bu türde içerikler ilgini çekiyorsa, Deprem etkisi ve eleştiri ölçeği başlıklı bir önceki yazımız hoşuna gidebilir. 

metrikia-logo-bilişsel-temelli-içerikler-banner

11 posts

Yazar Hakkında
Uzun yıllar reklam ajanslarında görev aldıktan sonra bir süre freelance olarak marka danışmanlığı yaptı. Bunun yanı sıra Branding Türkiye’de köşe yazarı ve konuşmacı olarak yer aldı. 2020’de, Metrikia İçerik ve İletişim’in kurucuları arasında yer aldı. 2021’de İçerik Algısı’nı kurdu ve halen Genel Yayın Yönetmeni olarak görev alıyor ve analizlerini paylaşıyor.
Yazıları
İlgili İçerikler
Sosyal medya

Twitter, asılsız iddiaların önüne geçebilmek için Bird Watch isimli programını duyurdu

2 Dakikalık okuma
Twitter, asılsız iddialar, komplo teorileri ve yanıltıcı ifadelere karşı geliştirdiği Bird Watch isimli programını yayına aldığını duyurdu.
Basından içeriklerSosyal medya

"İzmir Depremi" Kim Ne Dedi?

4 Dakikalık okuma
Yurt geneli olarak, 30 Ekim 2020 günü 6.9 şiddetinde meydana gelen İzmir depremi ile irkildik. Deprem kavramı, özellikle 99 depreminden sonra hayatımızın köşe taşlarından biri olan bir kavram olsa da, son yıllarda beklenen olası İstanbul Depremi tartışmalarıyla da gündemden hiç düşmedi.
Sosyal medya

Deprem Etkisi ve Eleştiri Ölçeği

2 Dakikalık okuma
Bu içerikte de Gürgen Öz, deprem olmasının ve acı kayıplar yaşanmasının farklı kültürlere sahip insanların eğlence ve adetleri ile karşılaştırıyor.
İçerik Algısına Abone Ol !

Sadece haftalık olarak, en önemli içeriklerden bir özet maili alacaksın. Ve seni asla rahatsız etmeyeceğiz...