Masum içeriklerin yarattığı algıları inceleyin, gerçeği keşfedin...

Sosyal medya

Deprem Etkisi ve Eleştiri Ölçeği

2 Dakikalık okuma

Deprem Etkisi ve Eleştiri Ölçeği

“Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.”

Fikir ve düşünce özgürlüğümüz için ama’sız bir şekilde anayasamızın 25 maddesinde bulunan “Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir. Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.” ilkesine sahip çıkmamız gerekir. Bu nedenle analizimizde Gürgen Öz’ün fikirlerine ve ifadelerine saygılı olduğumuzu belirtmek gerek. 

Yaptığımız içerik analizinde, 30 Ekim Cuma günü gerçekleşen üzücü İzmir depreminin ertesi gün kutlanan Cadılar Bayramı ile karşılaştırıldığını saptadık. Karşılaştırma kavramı, özellikle son yıllarda sosyal medyada sıkça deneyimlediğimiz bir kavram. Bu kavram, dünyanın her yerinde din unsurundan eğlence alışkanlıklarına kadar kullanılmakta. Ancak farklı kültürlerin din, siyaset, eğlence alışkanlıklarının başka bir kültürün alışkanlıklarıyla karşılaştırılması konu zeminini ne kadar sağlıklı kılar, tartışılır.

Bu içerikte de Gürgen Öz, deprem olmasının ve acı kayıplar yaşanmasının farklı kültürlere sahip insanların eğlence ve adetleri ile karşılaştırıyor. Çok kültürlü toplumlar içinde yaşanan tartışma ve eleştirilerde (bu örnekte olduğu gibi) her kavramın ayrı şekilde ele alınmamasının, kutuplaşma ve yankı fanuslarının keskinliğini arttırdığı da bir gerçek.

Konuyu, içerik stratejileri çerçevesinde ele alırsak, toplum içinde yaşanan üzücü bir olay ile farklı kültürlere sahip insanların adetlerini ayrı değerlendirmek gerekir.

"Ayrıca yaşanan bir doğal afet nedeniyle farklı kültüre sahip kişilerin o kültürün adetlerini yerine getirmemesini istemek, Konunun Özünü Kaçırma Safsatası dediğimiz Begging The Question'a (Petitio Principii) girer. Yine en çok duyduğumuz safsata çeşidine örnektir."

Metrikia, iyi iletişimin peşinde çeşitli analizlerle karşınıza çıkmaya devam edecek. Bu içerik analizini beğendiyseniz ilgi duyabilecek arkadaşlarınızla paylaşmayı ve fikirlerini almayı unutmayın. Tartışmak tek yönlü fikirden iyidir. Ayrıca, ilk yazımızın ardından manifestomuzu incelemek isteyebileceğinizi düşündük. Esen kalın.

metrikia-logo-bilişsel-temelli-içerikler-banner

11 posts

Yazar Hakkında
Uzun yıllar reklam ajanslarında görev aldıktan sonra bir süre freelance olarak marka danışmanlığı yaptı. Bunun yanı sıra Branding Türkiye’de köşe yazarı ve konuşmacı olarak yer aldı. 2020’de, Metrikia İçerik ve İletişim’in kurucuları arasında yer aldı. 2021’de İçerik Algısı’nı kurdu ve halen Genel Yayın Yönetmeni olarak görev alıyor ve analizlerini paylaşıyor.
Yazıları
İlgili İçerikler
Sosyal medya

Twitter, asılsız iddiaların önüne geçebilmek için Bird Watch isimli programını duyurdu

2 Dakikalık okuma
Twitter, asılsız iddialar, komplo teorileri ve yanıltıcı ifadelere karşı geliştirdiği Bird Watch isimli programını yayına aldığını duyurdu.
Sosyal medya

Kadın Pedi, Utanılacak Bir Şey mi?

2 Dakikalık okuma
Sıradan bir vatandaş da, bir internet ünlüsü de, siyasi bir isim de paylaştığı içeriklerde kullandığı dilden sorumludur. Yıllar içerisinde sosyal medya mecraları, herkesin kullanabildiği ancak azınlıkta bir kesimin dilini ve söylemini özenle seçtiği bir alan haline geldi.
Basından içeriklerSosyal medya

"İzmir Depremi" Kim Ne Dedi?

4 Dakikalık okuma
Yurt geneli olarak, 30 Ekim 2020 günü 6.9 şiddetinde meydana gelen İzmir depremi ile irkildik. Deprem kavramı, özellikle 99 depreminden sonra hayatımızın köşe taşlarından biri olan bir kavram olsa da, son yıllarda beklenen olası İstanbul Depremi tartışmalarıyla da gündemden hiç düşmedi.
İçerik Algısına Abone Ol !

Sadece haftalık olarak, en önemli içeriklerden bir özet maili alacaksın. Ve seni asla rahatsız etmeyeceğiz...