Masum içeriklerin yarattığı algıları inceleyin, gerçeği keşfedin...

İç GörülerÖzel Dosya

Daha İyi Bir İletişim Stratejisi Nasıl Olmalı?

5 Dakikalık okuma

Daha iyi bir iletişim stratejisi nasıl olmalı?

İçerik Algısı’nın kuruluş odağında bu soruya cevap aramak ve içerik tüketen herkese bunun cevaplarını aşılamak yatıyor. Etkili iletişimi kavramsal bir çizgiye oturtmakta zorlanacağınızı düşünmüyoruz ancak, “İyi iletişim de nereden çıktı?” Dediğinizi duyar gibiyiz. İyi iletişim konusuna geçmeden önce “İletişim” ve “Etkili İletişim” kavramlarının tanımını yapalım;

İletişim Nedir?

Yollayıcı tarafından gönderilen ve alıcı tarafından anlaşılmak istenen mesajın her tür kanaldan aktarılma sürecine iletişim diyoruz.

Etkili İletişim Nedir?

İletişim kanalına pozitif etki eden faktörleri de barındıran (El sıkışmak, beden dilini kullanmak, empati kurmak, duygu ve düşünce aktarmak, güven vermek vb.) ve alıcı boyutunda istenilen etkiyi uyandıran aktarım sürecine Etkili İletişim diyoruz.

Sağlıklı ve etkili iletişim kurmanın en önemli faktörü ise, iyi bir dinleyici olmak. Alıcının istek, arzu ve duygularını empati yolu ile dinlemek, bize güçlü bir iletişim altyapısı sağlıyor. Bu notaları analiz ederek hazırlanan bir mesaj, alıcıya aynı frekansta dokunabilmek anlamına gelir.

Etkili İletişim Stratejisi Haritasını Nasıl Çiziyoruz?

daha iyi bir iletişim stratejisi nasıl olmalı-netnografi-persona

TV, dergi, broşür, billboard gibi tek yönlü iletişim kanallarından verilen mesajlar, bu notalar analiz edilmediği ya da eskiye dayanan analiz sonuçları kullanıldığı için hitap etmeyebiliyor ya da mesajın yanlış algı uyandırmasına sebep olabiliyor. Bunun başlıca sebepleri arasında artan internet kullanımı ve sosyal medyanın hayatımızın bir parçası haline gelmesi yatıyor. Gerek bizi çevreleyen sosyal fanuslarımız gerekse gün boyu peşimizi bırakmayan push bildirimler olsun, artık daha az düşünerek karar alıyor ve sık karar değiştiriyoruz. (Gelişim. Üniversitesi, 2019)

Bununla beraber son yıllarda kullanılan anlık web/sosyal monitoring araçları oldukça önem kazandı. Hedeflenen alıcı kitlesinin ne düşündüğü, neyi arzuladığı, kim olmak istediği, hangi ürünlere sahip olmak istediği, hangi siyasi görüşe yakın olduğu ve siyasi çerçevede verilen tek yönlü mesajların nasıl karşılık bulduğu gibi sayısız faktörü, bu 3.parti araçları kullanarak analiz edebiliyoruz. Genelde pazarlama iletişimcileri tarafından kullanılan bu araştırma metoduna Netnografi deniyor (Robert V. Kozinets, 2010). Yani, Etnografi’nin Web üzerinden yapılması. Bunun, biz iletişimcilere çağ atlattığını söylemek mümkün.

Peki aynı olumlamayı, nefret söylemi, ayrıştırma, ırkçılık ya da siber zorbalık konusunda yapabilir miyiz ?

daha iyi bir iletişim stratejisi nasıl olmalı-politik iletişim-siyasi propaganda-nasıl yapılır

Bu kavramlara, gündelik fiziksel iletişimimizi sürdürdüğümüz ortamlarda daha nadir rastlasak da web portallarında, sosyal medyada paylaşılan içeriklerde, gelen yorum ve mesajlarda hatta TV kanallarında gün boyu yayınlanan siyasi parti propagandalarında maruz kalıyoruz. Üstelik kullanılan bu dilin, mesaj yollayıcıya da alıcıya da hiç bir faydası yok, aksine zararı var. Bu bağlamda, bir araştırma yönteminin yanında iletişim metoduna da duyulan gerekliliğin her geçen gün arttığını düşünüyoruz. 
Etkili iletişim stratejisi konusunda iyi iletişim kavramı tam da burada önem kazanıyor.

İyi İletişim Nedir?

İyi iletişim, yollayıcının mesajında ırk, din, dil, cinsiyet ve sınıf ayrımı gözetmeyen, kimliksizleştirmeyen, ayrıştırmayan, cezalandırmayan, yüksekten konuşmayan, hakaret etmeyen kodlar barındıran, kısacası alıcının faydasını gözetecek ve irrite etmeyecek mesajlar bütünüdür diyebiliriz.
Aslında bu kodlar, zaman içinde unuttuğumuz sağlıklı iletişim kurmanın temel öğeleri. Etkili iletişim stratejisi kurmanın ise yapı taşı.

Daha İyi Bir İletişim Stratejisi Nasıl Olmalı?

İçerik Algısı ekibi olarak, “Daha yaşanabilir bir dünya için, iyi iletişimin peşindeyiz!” mottosuyla Etkili iletişim stratejisi metotlarını mesajlarımızda kullanmayı teşvik eden çalışmalar yapıyoruz. STK’lar, siyasi partiler, kurumlar ve içerik üreticileri ile görüşüyoruz. İletişim boyutunda kimsenin olumsuz etkilenmeyeceği, özgür bir sosyal medya ve internet ortamı hayal ediyoruz. Bu anlamda bazı çözüm önerilerimiz var;

 • Ön yargılardan arının; “Bunu herkes böyle bilir, böyle düşünür” değil, ”Nasıl olabilir?” çerçevesine odaklanın.
 • Kitleniz veya mesaj iletmek istediğiniz grubu iyi analiz edin. Etnografi veya Netnografi’den faydalanın.
 • Bir Persona oluşturun ve öngörüleri not edin.
 • Kitleye grup araştırması yapmak veya anket sunmak, kitleye dair verilerinizi güçlendirir.
 • Gelen veriler ışığında, yukarıda geçen “İyi iletişim” kurallarını uygulayarak mesaj taslağınızı çıkarın.
 • Olumsuzları vuracak eleştiri değil, olumlu yönlerini de katacak kritikler yapın.
 • Kendi kitleniz ya da yankı fanusunuzdan olmasa bile belirli bir tarafı yermeyin ya da safsatalar kullanarak suçlamayın.
 • Konuyu bağlamdan koparmayın ya da diğer safsatalara başvurmayın.
 • Zorbalık ya da tehdit içeren ifadelerden uzak durun.
 • Kimliksizleştirmeyin, tüm yönelimlere seslenin.
 • Kişiye ya da kitleye değil problemlere odaklanın.
 • Ofansif mizahtan uzak durun.
 • Net ve anlaşılır ifadeler kullanın.
 • Ortak ihtiyaçlara yönelin.
 • Uzlaşmacı olun.
 • Suçlayıcı tavırlara karşı yapıcı olun.
 • Hatayı kabullenmek sizi düşürmez. Ancak, telafi eden taraf olun.
 • Empati kurun.
 • Mütevazı olun.
 • İlgiyle yaklaşın, istek veya görüşlerini önemsediğinizi dile getirin.
 • Topluluk önünde veya bir bir yapılan konuşmalarda beden dilinizi kullanın.
 • Genelleme yapmayın veya niyet okuma hastalığına kapılmayın. (Dergi PDR Zehra Saçaklıdır, 2017)
 • Hızlı cevaplayın, ancak acele etmeyin. Kaygıya kapılarak eksik ya da yanlış mesaj vermeyin.
 • İçeriği algoritmalar için değil, insanlar için oluşturduğunuzu unutmayın.
 • Çabuk tüketilecek değil, etki edecek içerikler üretin.
 • Karalama kampanyalarına direkt cevap vermeyin, olumlama yöntemine gidin. (Dardanel Ton’un kriz yönetimi size fikir verebilir.)
 • Karşı tarafa düşüncelerini sorun, söz verin.
 • İkinci bir şans veren taraf olun.

 

Yukarıdaki kurallara daha bir çok madde eklenebilir. İletişim dilinizi bu maddelere göre kurguladığınızda kitlenizin algısında daha saygın bir mesaj yollayıcı olacağınıza şüphe yok.

daha iyi bir iletişim stratejisi nasıl olmalı-Mesajlarımızı hangi yollardan yayacağız

Mesajlarımızı hangi yollardan yayacağız?

İster bir pazarlama iletişimi sürecinde olun, ister siyasi propaganda yapıcı olun, mesajı hangi kanaldan ilettiğiniz en önemli faktörlerden biri. Bu nedenle iletişim teknolojilerini takip etmek hayati önem taşır. Ayrıca, kullanıcılarınızı daha iyi tanımak için We Are Social raporlarını titizlikle takip etmenizi öneriyoruz. Bunun yanında Google Trendler, insanların nelerle alakadar olduğunu bir fotoğrafını anlık olarak almanızı sağlar, bu da güncel olmanızı kolaylaştırır. Yukarıda, bir persona çıkarmanız gerektiğinden bahsetmiştik. Bu personaya göre kitleniz nerede daha çok zaman geçiriyor? Persona size cevabı verdikten sonra, İyi İletişim kuralları çerçevesinde içeriğinizi üreterek bu mecralarda yayınlayın.

Bu küçük bir tüyo niteliğindeki içeriğimiz, büyük projelerde size yeterli olmayabilir. Aklınıza takılan noktaları aşağıdaki iletişim formundan bize iletebilirsiniz. Uzmanlarımızın sorularınızı titizlikle cevaplayacağından emin olun. Ya da özel şirket, influencer, STK veya siyasi bir oluşumsanız ve iletişim konusunda bir danışmanlığa ihtiyacınız olduğunu hissediyorsanız bir alt banner’dan Metrikia’ya ulaşabilirsiniz.

metrikia-logo-bilişsel-temelli-içerikler-banner

11 posts

Yazar Hakkında
Uzun yıllar reklam ajanslarında görev aldıktan sonra bir süre freelance olarak marka danışmanlığı yaptı. Bunun yanı sıra Branding Türkiye’de köşe yazarı ve konuşmacı olarak yer aldı. 2020’de, Metrikia İçerik ve İletişim’in kurucuları arasında yer aldı. 2021’de İçerik Algısı’nı kurdu ve halen Genel Yayın Yönetmeni olarak görev alıyor ve analizlerini paylaşıyor.
Yazıları
İlgili İçerikler
Basından içeriklerÖzel Dosya

Türkiye'de İktidarın Siyasal İletişim Hataları

8 Dakikalık okuma
Bir güç göstergesi olarak “İnatlaşma Stratejisi” kısa yoldan siyasi kazanç sağlayabiliyor ancak, tarihte de görüldüğü gibi güç, ona sahip olanı yok ediyor.
İç GörülerÖzel Dosya

Persona Nedir? Neden Kullanılır?

4 Dakikalık okuma
Hizmetinizi, ürününüzü, markanızı veya kişisel algınızı, farklı kitlelerde en etkili şekilde temsil etmek için araştırmanıza dayanarak oluşturduğunuz kurgusal karakterlere Persona denir. Mesaj verdiğiniz kitlenin kurgusal profilini yaratmak, onların ihtiyaçlarını, deneyimlerini, davranışlarını ve hedeflerini anlamanıza yardımcı olur.
Basından içeriklerÖzel Dosya

İstanbul Sözleşmesi Yürürlükten Kaldırıldı

3 Dakikalık okuma
İstanbul Sözleşmesi neden yürürlükten kaldırıldı sorusu şüphesiz dün gece yarısı aniden çıkarılan bir kararname ile gündemde yer buldu.
İçerik Algısına Abone Ol !

Sadece haftalık olarak, en önemli içeriklerden bir özet maili alacaksın. Ve seni asla rahatsız etmeyeceğiz...