Masum içeriklerin yarattığı algıları inceleyin, gerçeği keşfedin...

Basından içeriklerÖzel Dosya

İstanbul Sözleşmesi Yürürlükten Kaldırıldı

3 Dakikalık okuma

İstanbul Sözleşmesi neden yürürlükten kaldırıldı?

Bu soru şüphesiz, dün gece yarısı aniden çıkarılan bir kararname ile gündemde yeniden yer buldu. Kadınlara yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye ilişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesinin onaylanmasına dair kanun, Anayasanın 90. Maddesine göre meclise sunulmuş ve 24 kasım 2011 günü 6251. Sayıyla yasayla yürürlüğe girmişti.

Bu sabah Cüneyt Özdemir’e konuşan, 1988-1996 yılları arasında 4 dönem İstanbul Barosu başkanlığı görevini yürüten Avukat Turgut Kazan’a göre ise;

Bir kanun hangi süreçten geçerek kanunlaşıyorsa yine o süreçten geçirilerek düşürülebilir. Uygulamada paralellik ilkesi temel bir ilkedir ve aynı ilkenin mutlaka uygulanması gerekmektedir. Bahsi geçen kararnamede ise meclis kararına atfedilen kanun, Bakanlar Kurulu Kararına affedilerek kaldırılıyor. Yani paralellik ilkesi görmezden geliniyor.

İstanbul Sözleşmesi Anayasa'ya Rağmen Nasıl Feshedilebiliyor?

Aynı zamanda Anayasanın 104. Maddesinde, “Anayasanın ikinci kısmının birinci ve ikinci bölümlerinde yer alan temel haklar, kişi hakları ve ödevleriyle dördüncü bölümde yer alan siyasi haklar ve ödevler Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle düzenlenemez. Anayasada münhasıran kanunla düzenlenmesi öngörülen konularda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarılamaz. Kanunda açıkça düzenlenen konularda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarılamaz. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kanunlarda farklı hükümler bulunması halinde, kanun hükümleri uygulanır. Türkiye Büyük Millet Meclisinin aynı konuda kanun çıkarması durumunda, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi hükümsüz hale gelir.” İbaresi yer alıyor. (T.C. Anayasası) Bu metinden açıkça, kadına yönelik şiddet ve Kadın’ın eşit bir şekilde şiddet görmeden, insanca yaşaması kadına verilen temel bir haktır ve kararnameler ile kaldırılamaz anlamı çıkıyor. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin de bir gece yarısı çıkarılan bir kararname ile yürürlükten kaldırılabileceğini belirten Kazan, görevin mecliste olduğunu belirtiyor.

Anayasa Hukukçuları Ne Diyor?

Aynı zamanda Anayasa Hukuku Uzmanı Prof.Dr. Kemal Gözler’in “Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sisteminin Uygulamadaki Değeri” isimli, Anayasanın 104/17’deki kusurlara atfedilen çalışmasında da, Türk anayasa ve idare hukuku Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin mahfuz alanı var mı yok mu konusunda işin içinden çıkılmaz tartışmalara girdiğini belirtiyor. Bütün anayasacı ve idarecilerin, 17’nci fıkraya bir anlam katmak, bu fıkradaki tuhaf cümlelerden tutarlı bir anlam yüklemek için çırpındığını, ama işin içinden çıkamadıklarını belirtiyor. (Anayasadaki Kusurlar Çalışması)

içerik algısı-istanbul sözleşmesi-halka inat etmek

Siyasal İletişimde Yeni Strateji; Halka İnat Etmek

Milletvekilleri, Belediye Başkanları, Cumhurbaşkanı ve siyasi çevrelerce geliştirilen(!) bir iletişim stratejisi olan “Halka Rağmen İnat Stratejisi”, iletişim biliminde işe yarıyor mu merak konusu. Zaten İletişim Başkanlığı çerçevesince, son günlerde siyasi propagandalarda sıkça kullanılan yöntem, Cumhurbaşkanı tarafından uzun yıllardır sürdürdürülüyordu. (Erdoğan: İnadına Yapacağız) Fakat bu durum, tek unsur olmasa da AKP’nin oylarının düşüş yaşamasının doğal nedeni olabilir. (Metrolpoll’ün Şubat 2021’de yaptığı araştırmayı bilgilerinize sunuyoruz.)

içerik algısı-istanbul sözleşmesi-inat-oy oranları

Siyasiler, Belediye Başkanları, Cumhurbaşkanı ve İletişim Başkanlığının iletişim stratejilerini gözden geçirmesi, kendi varlıkları açısından bir değer olabilir.

Anlaşılan o ki, kararnameler ile kanunların çakışmalarını, halkın tepkisine rağmen istenilenin yapılma inadını önümüzdeki günlerde çokça göreceğiz. Aynı zamanda, bu iletişim sorunlarının oy oranlarına yansımasını da sizlere göstermeye devam edeceğiz.

Ayrıca bu yazıyı beğendiyseniz, bir önceki “Daha İyi Bir İletişim Stratejisi Nasıl Olmalı” başlıklı yazımızı da okuyabilir, İyi İletişim kavramını tanıyabilirsiniz. 

metrikia-logo-bilişsel-temelli-içerikler-banner

11 posts

Yazar Hakkında
Uzun yıllar reklam ajanslarında görev aldıktan sonra bir süre freelance olarak marka danışmanlığı yaptı. Bunun yanı sıra Branding Türkiye’de köşe yazarı ve konuşmacı olarak yer aldı. 2020’de, Metrikia İçerik ve İletişim’in kurucuları arasında yer aldı. 2021’de İçerik Algısı’nı kurdu ve halen Genel Yayın Yönetmeni olarak görev alıyor ve analizlerini paylaşıyor.
Yazıları
İlgili İçerikler
Basından içeriklerÖzel Dosya

Türkiye'de İktidarın Siyasal İletişim Hataları

8 Dakikalık okuma
Bir güç göstergesi olarak “İnatlaşma Stratejisi” kısa yoldan siyasi kazanç sağlayabiliyor ancak, tarihte de görüldüğü gibi güç, ona sahip olanı yok ediyor.
İç GörülerÖzel Dosya

Persona Nedir? Neden Kullanılır?

4 Dakikalık okuma
Hizmetinizi, ürününüzü, markanızı veya kişisel algınızı, farklı kitlelerde en etkili şekilde temsil etmek için araştırmanıza dayanarak oluşturduğunuz kurgusal karakterlere Persona denir. Mesaj verdiğiniz kitlenin kurgusal profilini yaratmak, onların ihtiyaçlarını, deneyimlerini, davranışlarını ve hedeflerini anlamanıza yardımcı olur.
İç GörülerÖzel Dosya

Daha İyi Bir İletişim Stratejisi Nasıl Olmalı?

5 Dakikalık okuma
İçerik Algısı’nın kuruluş odağında etkili ve iyi iletişim nedir, nasıl olmalıdır sorularına cevap aramak ve içerik tüketen herkese bunun cevaplarını aşılamak yatıyor…
İçerik Algısına Abone Ol !

Sadece haftalık olarak, en önemli içeriklerden bir özet maili alacaksın. Ve seni asla rahatsız etmeyeceğiz...