Masum içeriklerin yarattığı algıları inceleyin, gerçeği keşfedin...

Özel Dosya

Dardanel Ton, Kadınlar Günü Mesajıyla Ters PR’ı Lehine Çevirdi

2 Dakikalık okuma

Dardanel Ton Kadınlar Günü mesajı büyük ses getirdi

Geçtiğimiz gün, elle paketleme görüntülerinin yer aldığı bir videonun sosyal medyaya düşmesiyle, Dardanel Ton markası ile ilgili olumsuz söylemler görmeye başladık;

Geçtiğimiz hafta, tüketici ihbar ve şikayetlerini yayınlayan “denetle!” isimli Twitter hesabından, Dardanel Ton çalışanlarının çıplak elle paketleme yaptığı video kısa süre içerisinde 6.300 Retweet ve 13.500 Beğeniye ulaştı. Toplumda steril olmayan biçimde üretim yapılıyor algısı oluşmasıyla pek çok haber ve magazin programı konuya yer verdi. 

Dardanel Ton Nede Elle Üretim Yapıyor?

Yaşanan infial sonrası şirketin Twitter hesabından yapılan açıklama, dünyada da üretim bandının bu şekilde işlediği ve eldivenin kolay yırtılabilir ve parçalanabilir bir yapıda olmasından dolayı son üretimde bulaş riskini arttırdığı yönünde. Üretim bandında neden otomasyon kullanılmadığı sorusu ise, yine marka yetkililerinin vereceği bir cevap.

Elle Üretim ve Paketleme Neden Tepki Gördü?

Aslına bakarsanız konu, Dardanel Ton’un geçtiğimiz yıl yayınladığı reklam içeriğinin tam da infial yaratan video ile ters düşmesi. Buna istinaden markayı takip eden internet kullanıcıları ya da müşterileri, tesis içerisinde cep telefonu ile çekilen çıplak elle balık ayıklama ve paketleme videosunun marka vizyonuna ters düştüğünü bir çok sosyal ortamdan dile getirdi. (Bahsi geçen reklamı aşağıda izleyebilirsiniz.)

Dardanel Ton ve Kadınlar Günü Reklamı...

Söz konusu infial yaratan görüntüleri, sonrasında yayınlanan Kadınlar Günü reklamı ile karşılaştırdığımızda olumlama yapılabilecek bazı noktalar göze çarpıyor. İşte Dardanel Ton (Ya da çalışılan ajans diyelim), bu bazı noktaları birleştirerek ortaya harika bir iş çıkarıyor. Çıplak elle üretim algısını perdeleyerek, söz konusu görüntüler ile aynı tesis içinde çalışan kadın işçileri “Adamlar değil, Kadınlar yapmış!” söylemi ile perçinliyor ve şirket vizyonunda kadına verilen değer algısını öne çıkarıyor.

Marka İletişimi ve Kriz Yönetimi derslerinde örnek vaka analizi olarak gösterilebilecek bu durum, iyi bir iletişim ve içerik ajansı ile çalışmanın önemini vurguluyor. Algıya yönelik geliştirilen içerikler, şirket vizyonunu ve dolayısıyla istihdamı da sürdürülebilir kılıyor. 
Metrikia, iyi iletişimin peşinde analizlerle karşınıza çıkmaya devam edecek. Bu araştırmayı beğendiyseniz ilgi duyabilecek arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bir önceki, Türkiye eğilimleri araştırması: Kutuplaşma yazımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz. Esen kalın.

metrikia-logo-bilişsel-temelli-içerikler-banner

11 posts

Yazar Hakkında
Uzun yıllar reklam ajanslarında görev aldıktan sonra bir süre freelance olarak marka danışmanlığı yaptı. Bunun yanı sıra Branding Türkiye’de köşe yazarı ve konuşmacı olarak yer aldı. 2020’de, Metrikia İçerik ve İletişim’in kurucuları arasında yer aldı. 2021’de İçerik Algısı’nı kurdu ve halen Genel Yayın Yönetmeni olarak görev alıyor ve analizlerini paylaşıyor.
Yazıları
İlgili İçerikler
Basından içeriklerÖzel Dosya

Türkiye'de İktidarın Siyasal İletişim Hataları

8 Dakikalık okuma
Bir güç göstergesi olarak “İnatlaşma Stratejisi” kısa yoldan siyasi kazanç sağlayabiliyor ancak, tarihte de görüldüğü gibi güç, ona sahip olanı yok ediyor.
İç GörülerÖzel Dosya

Persona Nedir? Neden Kullanılır?

4 Dakikalık okuma
Hizmetinizi, ürününüzü, markanızı veya kişisel algınızı, farklı kitlelerde en etkili şekilde temsil etmek için araştırmanıza dayanarak oluşturduğunuz kurgusal karakterlere Persona denir. Mesaj verdiğiniz kitlenin kurgusal profilini yaratmak, onların ihtiyaçlarını, deneyimlerini, davranışlarını ve hedeflerini anlamanıza yardımcı olur.
Basından içeriklerÖzel Dosya

İstanbul Sözleşmesi Yürürlükten Kaldırıldı

3 Dakikalık okuma
İstanbul Sözleşmesi neden yürürlükten kaldırıldı sorusu şüphesiz dün gece yarısı aniden çıkarılan bir kararname ile gündemde yer buldu.
İçerik Algısına Abone Ol !

Sadece haftalık olarak, en önemli içeriklerden bir özet maili alacaksın. Ve seni asla rahatsız etmeyeceğiz...