İA / Metrik

BİLİŞSEL TEMELLİ ALGI YÖNETİMİ @icerik_algisi / İÇERİK ALGISI

BİLİŞSEL PSİKOLOJİ TEMELLİ İÇERİKLER

içerik, son yıllarda ana akım medyanın yerini sosyal medyanın almasıyla kitlenize mesajınızı ulaştırmanın en etkili yolu olmuştur. (Burada son dönem TV izleme alışkanlıklarının nasıl değiştiğini görebilirsiniz.) Kitlenizin en çok zaman geçirdiği mecrada algı yaratacak içeriklerinizin bulunması, hedef kitlenizle organik bir bağ kurmanızı sağlar. İA/Metrik, mevcut içeriklerinizin analizini yaparken aynı zamanda ortaya bir srateji de çıkarır. Bunu, markanıza dair değer algısı, kitlede bıraktığı düşünce ve anılar bazında yapacağı Bilişsel Psikoloji Araştırmaları'na dayandırır. Araştırma sonuçlarını sizle paylaşır ve buna göre bir içerik dili oluşturur, içeriğin üretilmesinde rol oynar.

BİLİNÇALTI TEMELLİ HİZMETLER

Psikolog ve bilinçaltı pazarlama uzmanlarının (Nöropazarlama ekibi) ortak gerçekleştirdiği bilişsel psikoloji araştırmalarının ardından oluşturulan içerik dili, duygulanım ve ürün/marka algısı oluşturmada ilk basamağımızdır.

  • Marka ve Ürüne Yönelik Bilişsel Araştırmalar
  • Bilinçaltı Pazarlama Yaklaşımları
  • Strateji Yönetimi
  • Algısal İçerik Üretme
  • Gestalt Psikoloji
  • E-ticaret Pazaryeri ve Kullanıcı Araştırmaları

Araştırma ve analizlerin sonucunda edineceğiniz içerik dili ve stratejisi, kitleniz üzerinde istediğiniz algıyı yaratmayı ve güvenilir bir marka/ürün oluşturmayı sağlayacak. Ayrıca, marka/ürün değerinizi koruyacak pazaryeri ve rakip araştırmaları ile en doğru pazaryerine nokta atışı yapabileceksiniz.

KİTLENİZİN BİLİNÇALTINA DOKUNUN. SİZDEN NE BEKLİYORLAR?

Günümüz kullanıcıları markalardan despot değil, samimi ve fayda odaklı olmalarını bekliyor. Youtube, Instagram, Podcast, Website ve E-Ticaret içerikleri, 60 milyondan fazla internet kullanıcısına ürün/fayda ve sosyal sorumluluklarınızı anlatmanın kestirme bir yolu olarak görünse de, pek çok marka kendini istediği ölçüde ifade edemiyor, kullanıcıların beklediği biçimde yakınlık kuramıyor.

Spotify ve Apple Podcast MARKALAR İÇİN EN İYİ MECRA

Podcast içerikler 2020 yılının ilk 6 ayında %200 büyüme kaydetti. Üstelik, pek çok markanın yakalamak istediği B / B+ / A sınıfından genç kitleye sahip. Kitlenize Spotify ya da Apple Podcast yayınlarından seslenmek ve kişisel/kurumsal marka algınızı güçlendirmek şahane bir fırsat olabilir. Bilinaçaltı yöntemler kullanarak duygulanım yaratabilir ve kitlenizi, markanıza sadık müşterilere çevirebilirsiniz.

İÇERİKLERDE GESTALT PSİKOLOJİ'DEN FAYDALANIYORUZ

Gestalt Psikoloji, görsel algıya hitap eder. Mesaj tasarımında tekil parçalar değil, mesajı veren bütünlük önemlidir. Bir çok marka Gestalt sayesinde metin kullanmadan fark yaratır. Basitlik ilkesi ile kullanıcılar, görseli çözümlemek için zaman harcamazken mesaj, tek bakışta uzun süre akılda kalır. İçeriklerde Gestalt Psikoloji'den faydalanarak 7 ilke ile akılda kalıcılığı sağlayabiliyoruz.

E-TİCARET'TE KULLANICI VE PAZARYERİ ARAŞTIRMALARI

Öncelikle şunu bilmeliyiz ki, her pazaryeri her ürün için ideal değildir. Bir çok satıcı, pazaryerlerine derinlemesine araştırma yapmadan girer ve sonucu da, sancılı bir dönemi beraberinde getirir. İA/Metrik olarak pazaryerlerindeki kitleyi analiz ediyor ve duygu haritalarını çıkararak buna göre içerik dilinizi belirliyoruz. Hedef pazar için kargolamadan, memnuniyet aramalarına kadar bir müşteri deneyimi (CX) formülü tasarlıyoruz.

KİTLELERİN ALGISINI NASIL DEĞİŞTİRİYOR VE SÜRECİ NASIL YÖNETİYORUZ?

İlk aşamada, Marka veya ürününüzü sizden dinliyor ve hedef algınızı öğreniyoruz. Daha sonra içeriklerinizi inceliyor ve mevcut yarattığı algıyı analiz ediyoruz.

İkinci aşamada, psikologlar ile birlikte Bilişsel Psikoloji araştırmalarına geçiyor ve hedef kitlenizin bilinçaltında nasıl bir marka imajı görmek istediğine, nasıl bir duygu ile hareket ettiğine iniyoruz.

Üçüncü aşamada, topladığımız veriler ışığında bir içgörü elde ediyor ve bilinçaltı pazarlama uzmanları ile birlikte bir içerik dili oluşturuyoruz. Sonrasında bunu hedeflendirerek bir strateji haline getiriyoruz.

İA/Metrik multidisipliner bir hizmet verdiğinden, sosyolog, psikolog, nöropazarlama ve içerik stratejistlerinden oluşan partnerleri ile birlikte çalışmalar yürütmektedir. Reklamcılık ve yayıncılık alanında hizmet veren sektör profesyonellerinden bir araya gelen ekip, çeşitli etkinliklerde konuşmacı ve marka danışmanı olarak görev almaktadır.

İHTİYACINIZA UYGUN PAKET SEÇENEKLERİ

İA/Metrik, sanılanın aksine sadece sektör büyükleri ile çalışmaz. İhtiyaca yönelik paket programları sayesinde rekabetçi bir yapı oluştururak her büyüklükteki şirket ile çalışmalar yürütür. Bize ulaşarak paket ücretleri hakkında mail talebinde bulunabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

İA/Metrik ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.